| ZPRÁVY | SPORT | KULTURA | ČERNÁ KRONIKA | VOLNÝ ČAS |  Středa, 19.června 2024, týden:24  Svátek má: Leoš, zitra: Květa
  [ PŘIHLÁSIT] [VYTVOŘIT ÚČET] Seznam = Atlas = Centrum = Volný = Tiscali = Google
  Kde:  
= Hlavní menu =
= Počasí =
= Kurzy měn =
Vlajka meny EUR EUR = změna
Vlajka meny GBP GBP = změna
Vlajka meny USD USD = změna
= Anketa =
Využili byste služeb coworking centra?

Ano, v Přelouči
Ano, v Pardubicích
Ne
Nevím, co to je?Výsledky
Další ankety

Účastníků: 285
Komentářů: 2
= Statistika přístupů =
NAVRCHOLU.cz

Územní rozhodnutí pro Stupeň Přelouč II počtvrté zrušeno
Autor: admin, Čtvrtek, 26.02. 2015 - 09:51:27, Plavební kanál, 1239 čtenářů, 4285 bytů
Zpravodajství

BRNO [Děti Země]
Autor: Miroslav Patrik

Již počtvrté od roku 2004 musel krajský úřad v Pardubicích zrušit územní rozhodnutí pro plavební kanál u Přelouče, neboť bylo stavebním úřadem v Přelouči vydáno nezákonně.

Odvolání spolků Děti Země, Přátelé Slavíkových ostrovů a Občanského sdružení Šum Přelouče ze srpna 2014 tak bylo úspěšné.

Krajský úřad ve zrušujícím rozhodnutí ze dne 20. února 2015 uvádí, že zjistil nesrovnalosti v popisu stavby, dále chybí souhlas se zásahem do lesa a do jeho okraje a také seznam všech podkladů.

„Jde sice o procesní chyby stavebního úřadu, nicméně postup krajského úřadu vítáme. Stejně stát nebude v nejbližší době schopen zahájit výstavbu tohoto stupně u Přelouče, protože Evropská komise podmiňuje jeho financování vyřešením sporu, zda je možné u Děčína postavit jez či nikoliv,“ komentuje rozhodnutí krajského úřadu v Pardubicích předseda Dětí Země Miroslav Patrik, které se územního řízení účastní od srpna 2004.

Podle něho jsou snahy řady politiků investovat miliardy korun do zlepšování plavebních podmínek na Labi výstavbou jezu v Děčíně, kanálu u Přelouče a přístavu v Pardubicích pro dopravu nákladů ekonomicky neefektivní a v rozporu s realitou, zvláště když Německo výrazné zlepšení svého úseku Labe neplánuje.

Plavební kanál u Přelouče délky téměř 3,2 km přes Slavíkovy ostrovy navíc zbytečně zničí biotopy více než sedmdesáti zvláště chráněných druhů organismů a stovek vzácných druhů bezobratlých živočichů, zejména chráněných modrásků očkovaných a bahenních. Přitom tyto ostrovy měly být do evropské soustavy NATURA 2000 zařazeny již do května 2004. Pod hrozbou Evropské komise už toto schvalování ale probíhá.

„Stát by měl spíše investovat peníze do železnice a do obchvatů obcí a měst, než do vodních dopravních staveb, které jsou pro přírodu škodlivá. Příkladem je i snaha postavit kanál Dunaj-Odra-Labe,“ tvrdí dále Patrik.

ŘVC ČR se o prosazení plavebního kanálu u Přelouče za více než 3,1 mld. Kč snaží již od roku 1994. Za projektanty, odborníky, advokáty a za pozemky se utratilo asi 700 miliónů korun. Plavební kanál má podle návrhu rozpočtu SFDI na rok 2015 probíhat od ledna 2015 do června 2018. Stavebníkem je firma SKANSKA.


Boj o plavební kanál u Přelouče v klíčové fázi: rozhodnou motýli
Autor: admin, Pondělí, 02.02. 2015 - 08:41:31, Plavební kanál, 984 čtenářů, 4971 bytů
Zpravodajství

plavebni_kanal_model_2.jpgKdyž už se zdálo, že Ředitelství vodních cest by mohlo získat po patnácti letech povolení vybudovat kanál, přichází velká komplikace. Ochránci přírody navrhli zařadit mezi evropsky významné lokality Slavíkovy ostrovy, přes něž má průplav vést.

Spor o plavební stupeň Přelouč, který by měl umožnit splavnění Labe až do Pardubic, rozhodnou dost možná dva motýli. Modrásek bahenní a modrásek očkovaný.

Agentura ochrany přírody a krajiny tvrdí, že kvůli jejich výskytu musejí být Slavíkovy ostrovy u Přelouče zařazeny na seznam evropsky významných lokalit v rámci soustavy Natura 2000. Návrh už připravila a je možné, že do konce roku bude schválen.
To by plány na rychlé zahájení stavby za tři miliardy korun pohřbilo. „Pokud by k vyhlášení nové ochrany došlo, nevíme, zda nebudeme muset postupovat zcela jinak nebo se bude rovnou jednat o zmařené peníze státu,“ uvedl šéf Ředitelství vodních cest Lubomír Fojtů.
Minimálně by to podle něj znamenalo velkou komplikaci, zvýšené náklady a další odklad. „Stavba, která se nyní nachází již ve fázi územního řízení, by musela být speciálně posouzena z hlediska jejích vlivů na lokality soustavy Natura 2000,“ uvedl.


Když už se zdálo, že Ředitelství vodních cest by mohlo získat po patnácti letech povolení vybudovat kanál, přichází velká komplikace. Ochránci přírody navrhli zařadit mezi evropsky významné lokality Slavíkovy ostrovy, přes něž má průplav vést.

Zdroj: http://pardubice.idnes.cz/ochranci-chteji-aby-u-prelouce-vznikla-lokalita-f5o-/pardubice-zpravy.aspx?c=A150130_134330_pardubice-zpravy_msvSpor o splavnění Labe do Pardubic trvá už 15 let
Autor: admin, Pátek, 30.01. 2015 - 13:55:39, Plavební kanál, 947 čtenářů, 5938 bytů
Zpravodajství

Pardubický kraj - Nedávná návštěva prezidenta Miloše Zemana v Pardubickém kraji znovu otevřela diskusi o splavnění Labe až do Pardubic. Stát v přípravě tohoto projektu pokračuje a právě prezident Zeman vybudování vodní cesty za víc než tři miliardy korun ve středu 14. ledna během své cesty po regionu podpořil. Úřady ale už patnáct let narážejí na odpor ekologů. Podle nich se lodní doprava nevyplácí a chystané stavby poničí chráněná území.

Nový kanál u Přelouče, plavební komory, mosty a přeložky silnic - to vše by vzniklo v rámci projektu splavnění Labe až do Pardubic. Jeho příprava už stála stovky milionů. Prezident Miloš Zeman ve středu 14. 1. 2015 deklaroval, že je pro splavnění: "Já jako zastánce vodní dopravy samozřejmě tuto stavbu podporuji."

Ředitelství vodních cest momentálně připravuje modernizaci zdymadla v Srnojedech. Splavnění Labe podporují v Přelouči: "Umělý kanál, který by měl být vybudovaný, máme označený jako jediný prvek týkající se protipovodňové ochrany města," uvedla starostka Přelouče Irena Burešová.

Ekologičtí aktivisté jsou proti splavnění

Miliardový projekt splavnění Labe ovšem kritizují ekologové. Považují ho za vyhozené peníze: "Celý projekt splavnění Labe do Pardubic a případné následné budování vodního díla Dunaj – Odra – Labe je jak po ekonomické, tak po ekologické stránce velký nesmysl. Po té ekonomické stránce - to bych zdůraznil. Jednak už to spolklo stovky milionů a prakticky se nehráblo do země a další miliardy splavnění Labe do Pardubic bude stát. V dnešní době nikdo nemá závaznou ekonomickou studii, která by prokazovala, že se toto splavnění vůbec vyplatí. A že se to státu v nějaké podobě vrátí," uvedl Jiří Malík ze Strany zelených.

Pardubický kraj splavnění Labe podporuje

Splavnění Labe naopak podporuje Pardubický kraj. Podle náměstka hejtmana Jaromíra Duška patří mezi priority infrastrukturních staveb regionu: "Je dokonce i součástí memoranda, které pan hejtman za Pardubický kraj podepsal s tehdejším ministrem dopravy Zdeňkem Žákem. Takže Pardubický kraj jednoznačně trvá na dokončení a já jsem přesvědčen, že se to podaří," uvedl Jaromír Dušek (SPOZ), náměstek hejtmana Pardubického kraje.Zeman v Přelouči podpořil splavnění Labe, debatu zastínili aktivisté
Autor: admin, Pátek, 30.01. 2015 - 13:43:32, Plavební kanál, 896 čtenářů, 3028 bytů
Zpravodajství

Přelouč – Na prezidenta Miloše Zemana čekaly v sále Občanské záložny v Přelouči zhruba čtyři stovky lidí.

V půlhodinové debatě hlava státu podpořila dlouho odkládaný projekt splavnění Labe a pochválila starostku Přelouče Irenu Burešovou.
Diskusi s občany ale strhli na svoji stranu aktivisté z Prahy. Prezident tak odpověděl pouze na tři dotazy.

Chvála starostkyMiloš Zeman přišel do zaplněného sálu Záložny v pondělí krátce po 15. hodině rovnou ze setkání se zastupiteli města. Od většiny přítomných občanů si vysloužil potlesk vestoje.

V úvodním projevu pochválil přeloučskou starostku Irenu Burešovou: „Moc rád bych poblahopřál paní starostce, která je ve funkci od roku 1998, je starostkou již popáté a ve volbách dostala nejvyšší počet preferenčních hlasů. Přál bych si, aby všichni naši politici byli takoví," řekl prezident. Poté se věnoval sporům kolem splavnění Labe, které výstavbu tohoto vodního díla už řadu let blokují.

„Je to projekt, který byl schválen a bude stát asi 4,5 miliardy korun. Já jsem zastáncem této stavby a budu ji v rámci svých ústavou daných prezidentských kompetencí podporovat," dodal.Plavebnímu kanálu Přelouč chybí územní rozhodnutí
Autor: admin, Pátek, 30.01. 2015 - 13:32:35, Plavební kanál, 861 čtenářů, 1718 bytů
Zpravodajství

Přelouč/Praha – Plavební kanál u Přelouče se asi jen tak stavět nebude.

Z aktuální zprávy Ministerstva dopravy pro českou vládu o stavu schvalování stupně Děčín a plavebního kanálu u Přelouče vyplývá, že problémem kanálu je absence pravomocného územního rozhodnutí, takže nelze zatím vydat žádná stavební povolení a ani kácet dřeviny.

Podle skupiny Děti Země jsou obě tyto stavby nejen ekologicky škodlivé, ale dopravně nepotřebné a ekonomicky neúčelné, neboť zboží prý lépe odveze železnice, dálnice a silnice.

„Ministerstvo dopravy ve svém materiálu dokonce vyhrožuje, že bude blokovat zařazení údolí Labe do soustavy NATURA 2000, neboť plánovaný jez Děčín se samozřejmě stane logicky nerealizovatelným. Přitom bez jasného vyřešení co, kde a proč by se mělo na dolním Labi stavět, tak Evropská komise asi jen stěží poskytne peníze na jakékoliv vodní stavby u nás," prohlásil předseda Dětí Země Miroslav Patrik.Tahanice o plavební kanál u Přelouče se vlečou už deset let
Autor: admin, Pátek, 22.08. 2014 - 10:32:11, Plavební kanál, 1034 čtenářů, 2427 bytů
Zpravodajství

Přelouč - Už rovných deset let trvají spory o plavební kanál u Přelouče. Ekologická sdružení nadále budou podávat odvolání, aby se nákladná stavba plánovaná na rok 2015 neuskutečnila.

Důvodem letitého sporu je, že plavební kanál by podle ekologistů zničil biotopy s více než 70 zvláště chráněnými druhy organismů a stovky vzácných druhů bezobratlých živočichů.

„Stát by měl investovat peníze do železnice a do obchvatů spíš než do vodních dopravních staveb, které jsou pro přírodu škodlivé. Příkladem je i snaha postavit kanál Dunaj-Odra-Labe," řekl Miroslav Patrik z hnutí Děti Země.

Děti Země společně s Přáteli Slavíkových ostrovů podali odvolání proti územnímu rozhodnutí, které vydal stavební úřad v Přelouči. Rozhodovat má krajský úřad v Pardubicích. Hnutí v odvolání upozornilo na možnou podjatost krajského úřadu, proto navrhlo, aby jej řešili úředníci v jiném hejtmanství. Navíc povolení vlivu na životní prostředí EIA je podle nich už zastaralé.

„Zaráží mě, že ekologové čekají vždycky na poslední dny, kdy se dá odvolání podat. Stavební úřad je výkon státní správy a já osobně nemohu vstupovat do jeho činnosti. Odvolání klidně může řešit jiný krajský úřad, bylo to i v případě Karlova mostu," řekl hejtman Martin Netolický.Pardubice chtějí dva přístavy. Brzdí to ale Přelouč
Autor: admin, Úterý, 11.03. 2014 - 09:04:03, Plavební kanál, 1119 čtenářů, 2862 bytů
Zpravodajství

Pardubice / Přelouč - Podle smělých plánů nového šéfa Ředitelství vodních cest České republiky Lubomíra Fojtů by v Pardubicích už za čtyři roky mohl vzniknout přístav. Nejen obchodní. Debatovat se totiž začalo už i o přístavu rekreačním. Že by se v Pardubicích přenesl život k vodě už v tak brzkém horizontu, se však příliš nezdá vedení města.

"Myslím, že rok 2018 je skutečně hodně optimistický. Pro oba přístavy. Nejdůležitější je vybudovat plavební stupeň Přelouč a pak vyřešit dopravu v Pardubicích," myslí si primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

"Pouštět se do nové studie, která by posuzovala vliv obchodního přístavu na životní prostředí, jak Ředitelství vodních cest České republiky (ŘVC ČR) chce, je nyní předčasné. Zatím nejsme schopni tak velké logistické centrum dopravně obsloužit," dodává Fraňková s tím, že je proto nutné otevřít téma jihozápadního obchvatu města.Cennost labských hrčáků u Přelouče nebyla doložena
Autor: admin, Pátek, 31.01. 2014 - 09:53:32, Plavební kanál, 1263 čtenářů, 5199 bytů
Zpravodajství
22.1.2014 PARDUBICE [Děti Země] - Varianta zlepšení plavebních podmínek na Labi tokem řeky je reálná

Děti Země na základě žádosti o poskytnutí důkazů o cennosti tzv. labských hrčáků u Přelouče obdržely od Ředitelství vodních cest ČR sdělení, z něhož vyplývá, že jde jen o nepodložené tvrzení Ing. Pavla Cetla z Brna.

Při posuzování variant zlepšení plavebních podmínek na Labi u Přelouče v roce 1999 tak chyběla varianta „tokem řeky“, ačkoliv tomu žádné chráněné území nikdy nebránilo. Bez takového posouzení tak podle Dětí Země nelze na tuto stavbu od Evropské komise očekávat žádné peníze.

„Po získání žádaných informace letos v lednu se nedivíme, proč nám je ŘVC ČR rok a půl svými obstrukcemi a nezákonnostmi zatajovalo, neboť údajná cennost tzv. labských hrčáků nebyla už od počátku odborně doložena. Ekologické posouzení variant jen s pravobřežním plavebním kanálem tak bylo jen formální, takže jen stěží by takový projekt spolufinancovala Evropská komise,“ tvrdí Miroslav Patrik z Dětí Země.

Děti Země od ŘVC ČR obdržely tři strany dokumentace EIA z roku 1999 od Ing. Pavla Cetla z Brna, v níž se jen tvrdí, že tzv. labské hrčáky jsou jedinečné a prospěšné, takže mají být zachovány. Poskytnuté informace ovšem neobsahují žádné důkazy, takže je nutné toto tvrzení považovat za účelové až nepravdivé. Údajná jejich cennost může být podle Dětí Země nanejvýš estetická – hezky se na ně dívá.

Kanál u Přelouče je potřetí bez územního rozhodnutí
Autor: admin, Sobota, 07.12. 2013 - 11:31:27, Plavební kanál, 1032 čtenářů, 3556 bytů
Zpravodajství

Krajský úřad v Pardubicích zrušil dne 28. listopadu 2013 územní rozhodnutí pro plavební kanál u Přelouče, které vydal Městský úřad Přelouč dne 17. prosince 2012. Úspěšné odvolání podala občanská sdružení Přátelé Slavíkových ostrovů a Děti Země. Krajský úřad stavebnímu úřadu především vytknul, že se pečlivě a přesvědčivě nezabýval všemi námitkami obou občanských sdružení, čímž závažným způsobem porušil zákon. Územní řízení probíhá devět let a územní rozhodnutí bylo zrušeno již třikrát.

„Stavební úřad opět porušil základní pravidla správního řízení, pokud se nevypořádal se všemi našimi připomínkami, což ovšem není nijak neobvyklý jev, pokud město a kraj stavbu prosazují a pokud chybí služební zákon, který by úředníky od nežádoucích vnějších vlivů trochu ochránil, přičemž by zároveň také měli vyšší zodpovědnost,“ komentuje zrušující rozhodnutí krajského úřadu předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Stavební úřad ignoroval pět procesních námitek obou občanských sdružení, které bude nutné v novém řízení napravit. Předně není jasné, zda popsaná stavba odpovídá mapovým podkladům, dále chybí odůvodnění, proč některé podmínky stanoviska EIA nebyly do rozhodnutí zahrnuty a zda protipovodňová opatření budou skutečně účinná. Také není jasně řešeno nakládání s odpady a vliv těžby zeminy na vodní živočichy v řece Labi.

„Plavební kanál trasovaný přes evropsky cenné Slavíkovy ostrovy považujeme za ekologicky škodlivou a dopravně zbytečnou stavbu, která je navíc velmi drahá. Lepší by bylo investovat peníze do železnice a do obchvatů obcí a měst, než do vodní dopravní infrastruktury podle přání betonové lobby,“ myslí si dále Patrik.Ekologisté si připsali další bod v boji proti kanálu v Přelouči
Autor: admin, Pátek, 12.07. 2013 - 17:30:22, Plavební kanál, 1498 čtenářů, 3770 bytů
Zpravodajství
Přelouč – Nekonečná přetahovaná o zesplavnění Labe do Pardubic, jehož podmínkou je vybudování nového plavebního kanálu v Přelouči, pokračuje. Teď uspěli ekologisté, kteří proti stavbě protestují kvůli ochraně ohrožených Slavíkových ostrovů u Přelouče.

Městský soud v Praze zamítl žalobu Ředitelství vodních cest (ŘVC) ČR z roku 2009 proti rozhodnutí ministerstva životního prostředí nepovolit zásah do zmíněného biotopu. Žije tam totiž vzácný brouk lesák rumělkový.

ŘVC se o prosazení tříkilometrového plavebního kanálu u Přelouče za více než 3,1 miliardy korun neúspěšně snaží už 14 let. K případnému splavnění Labe do Pardubic stále chybí řada důležitých podkladů, například pravomocné územní rozhodnutí.

ŘVC zatím k prohranému sporu neposkytlo žádný komentář. Podle mluvčího Václava Straky rozhodnutí nyní zkoumají právníci ŘVC, kteří rozhodnou, zda se proti němu ředitelství odvolá. „Jde sice o komplikaci, vliv na probíhající územní řízení na stavbu přeloučského plavebního stupně by rozhodnutí ale výrazný dopad mít nemělo," dodal mluvčí.86 článků (9 stránek, 10 článků na stránku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Přejít na:
Reklama
Kup si prádlo
= Kam za zábavou =
= Reklama =
AB stav - betonové ploty, kovové ploty, dřevěné ploty, brány, branky
Střechy Karlík
PixNET CZ - tvorba a správa internetových prezentací a e-shopů
= Dívka dne =
Dívka dne
= Pardubický deník =
= Pardubický sport =
Přelouč.com
| Reklama | Redakce portálu www.prelouc.com | Add to Google
optimalizace PageRank.cz
PixNET CZ - tvorba a správa internetových prezentací a e-shopů

Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund